Ziraat yüksek mühendislerinden tarım takviminin güncellenmesi önerisi

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Genel Lideri Mehmet Ali Ünal, Türk tarım kesimine ait yaptığı açıklamada, Türkiye’nin global krizlerin içinde üretim dinamiklerini müdafaaya çalıştığını söyledi.

Geçen yıl kurak bir dönem geçirildiğini anımsatan Ünal, buna bağlı olarak kimi eserlerde ortalama verimlerin düşük kaldığını bildirdi.

Son günlerde Türkiye’nin kimi bölgelerinde şiddetli yağış ve sel olayları görüldüğüne dikkat çeken Ünal, “Olumsuz tesirlerini bir yana koyarsak yağışların ülkemizin hem içilebilir hem de ziraî üretimde kullanılabilir su varlığı için önemli değeri bulunmaktadır. Münasebetiyle bilhassa dünya üzerinde bir hububat krizi olduğu gerçeği ışığında son günlerde yağan yağmurlar çiftçilerimize bir ölçü yarar sağlamıştır. Gelişimsel olarak buğday ekili alanlarda gerçekleşen bu yağışlar dane randımanına direkt tesirde bulunacak ve kaliteyi artıracaktır.” diye konuştu.

Çalıştay önerisi

Yağışların sağanak ya da dolu biçiminde düşmesinin ekili ve dikili alanlarda önemli ziyanlara da neden olabildiğine işaret eden Ünal, kimi topraklarda buğday dane tavır ve kalite oranlarındaki olumlu beklentinin yanında, birtakım topraklarda dolu ziyanı sonucu ekinlerde kayıp meydana geldiğini anlattı.

İklimsel olarak yağış rejiminde önemli bozulmalar ve kaymaların fark edilir hale geldiğini vurgulayan Ünal, şunları kaydetti: “Mart-nisan aylarında düşmesi gereken yağışlar mayıs-hazirana gerçek kayıyor üzere görünüyor. Bu formda mevzuyu değerlendirirsek tahminen yıllardan beri alıştığımız ekim ve hasat aylarının revize edileceği yıllara gelmiş olabiliriz. Sonuç olarak her bitkinin isteği makuldür lakin bu isteği karşılayabileceği iklim kuralları değişkendir. Hasebiyle Türkiye’de eser bazında ekim-dikim ve hasat tarihlerinin tekrar belirlenmesi gereken bir yola yanlışsız gittiğimizi düşünmekteyiz. Üniversite hocalarımız, bahis uzmanları ve ilgili bakanlığımızın pahalı bürokratları bu konular üzerinde bir çalıştay düzenleyip, aksiyon planı hazırlayacaklardır diye düşünüyoruz.”