Orman Yangınlarında Kullanılan Kırmızı Karışım Nedir?

Yaz aylarının gelip havaların ısınmasıyla birlikte, canımızı yakan bir gündem de yine kendini gösterdi; orman yangınları. Kısa müddette geniş alanlara yayılan ve hektarlarca alanı küle çeviren bu yangınlarda kurtarıcı rolü ise en tesirli müdahale formüllerinden biri olan havadan müdahale.

Havadan müdahalelere dair imajlarda karşımıza dikkat alımlı bir ayrıntı çıkıyor; uçak ve helikopterlerin yangın bölgesine bıraktığı kırmızı renkli bir karışım. Pekala bu karışımın içinde ne var, neden tercih ediliyor, rengi neden kırmızı?

Kırmızı karışım, yangın söndürmede kullanılan pek çok kimyasaldan biri

Yangın geciktiriciler olarak geçen kümeye dahil olan bu kırmızı karışım, yüklü olarak fosfat ve sülfat kümesi kimyasallar ile sudan oluşuyor. Kırmızı rengini ise eklenen renklendirici birtakım kimyasallardan alıyor.

Neden su yerine bu kimyasal karışım kullanılıyor?

Büyük çapta ve süratle yayılan yangınlarda, yangının daha geniş alanlara sıçraması engellemek, alevleri yavaşlatmak ve yoğunluğunu azaltmak için kimyasal karışımlar tercih ediliyor. Bu karışımlar en kolay tarifiyle, ortaya çıkardıkları kimyasal tepkiler ile atmosfere su buharı salıyor, ısıyı düşürüyor ve bir battaniye misyonu görüp oksijen ile teması keserek yangının yayılmasının önüne geçiyor.

Peki neden kırmızı renk tercih ediliyor?

Bildiğiniz üzere yangınlara birebir anda hem karadan hem de havadan müdahale edilebiliyor. Takımların hangi bölgeye müdahale edildiğini anlayabilmesi ve çalışmaların daha sistematik biçimde ilerleyebilmesi için kırmızı renk tercih ediliyor. Bu da takımlara, o anda hangi bölgeye müdahale edildiği ile ilgili bilgi veriyor.