Kaçak sigara operasyonunda 115 kişi gözaltına alındı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Çaba (KOM) Daire Başkanlığı uyumunda başlatılan Nefes Operasyonu’nda, Türkiye genelinde 615 noktaya düzenlenen eş vakitli baskınlarda 115 kuşkulu yakalandı.

Alınan bilgiye nazaran, tütün mamulleri ve makaron kaçakçılığı yapan ve yasa dışı üretilen bu eserleri piyasaya sürerek haksız kar elde eden hata kümelerinin tespiti emeliyle çalışmalarını sürdüren KOM üniteleri, 6 ay süren teknik ve fiziki takibin akabinde 8 başka cürüm gurubunu belirledi.

Ağırlıklı olarak 7 vilayette faaliyet gösterdikleri belirlenen cürüm örgütlerinin tedarik ve dağıtım zincirlerini de deşifre eden gruplar, sabah erken saatlerde eş vakitli operasyon düzenledi. Haklarında gözaltı kararı verilen ve ortalarında cürüm kümelerinin elebaşlarının da yer aldığı 214 şüphelinin yakalanması için Türkiye genelinde 615 noktaya baskın yapıldı.

Operasyonda, 115 kuşkulu gözaltına alındı. Depo ve iş yerlerinde 30 milyon boş makaron ile sigara üretimi yapan makineler ele geçirildi. Ele geçen materyallerin sayımlarının devam ettiği ve firari şüphelilerin yakalanmasına çalışıldığı belirtildi.

En kapsamlı ve planlı operasyon

Tütün mamulleri ve makaron kaçakçılığı ile uğraş eden KOM ünitelerince bu yılın birinci 6 ayında düzenlenen operasyonlarda, 3,8 milyon paket kaçak sigara, 893 milyon boş makaron ile 290 milyon doldurulmuş makaron, 192 ton tütün mamulü ve 252 bin puro ele geçirildi. Yaklaşık 524 milyon liralık vergi kaybının önlendiği operasyonların akabinde KOM üniteleri, tütün mamulleri ve makaron kaçakçılarının tedarik ve dağıtım zincirini de mercek altına aldı.

Grupların, temin ettikleri makine düzenekleri ile imalathaneler kurarak makaron üretimi yaptıkları, bunlara tütün doldurdukları ve 20’li paketler halinde tüketiciye ulaştırmak için son satış noktalarına gönderdikleri saptandı.

Şüphelilerin, yasal eserlerin üzerindeki bandrolleri sökerek, yasa dışı ürettikleri eserlere yapıştırıp devleti vergi kaybına uğrattıkları, yasa dışı üretimin yanı sıra tüketime hazır tütün mamullerini de yurt dışından kaçak yollarla ülkeye getirerek satışa sundukları, bu satışları toplumsal medya hesapları ve irtibatlı oldukları iş yerleri vasıtasıyla gerçekleştirdikleri belirlendi.

Vergi kaybının önüne geçilmesi, hata kümelerinin yasa dışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi, yasa dışı eserlerin toplum nezdinde ulaşılabilirliğinin engellenmesi hedefiyle düzenlenen Nefes Operasyonu’nun kapsam itibariyle tütün kaçakçılarına yönelik en kapsamlı ve planlı operasyon olduğu söz edildi.