İkinci el araç piyasasında bayram hareketliliği

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla ikinci el araç piyasasında hareketlilik yaşandığını ve fiyatlarda üst taraflı artış görüldüğünü belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran, geçen yılın birinci 5 ayında 1 milyon 772 bin 105 adet olarak gerçekleşen ikinci el araba pazarının, bu yılın birebir periyodunda 2 milyon 456 bin 879 adet olduğunu anlatan Erkoç, sıfır araç üretim ve tedarikinde yaşanan kahırların talebi ikinci ele kaydırdığına dikkat çekti.

Tüketicilerin, bayramın da yaklaşmasıyla ikinci ele yöneldiğini belirten Erkoç, artan talep ve yükselen maliyetlerle araba fiyatlarının da yükseldiğini aktardı.

“Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz”

Son 6 aydır piyasanın hayli hareketli olduğuna ve satışların süratli biçimde sürdüğüne işaret eden Erkoç, şunları kaydetti: “Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci ele olan talebi artırırken yaz mevsiminin gelmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması piyasayı daha da hızlandırdı. Fakat fiyatların neredeyse gün içerisinde üst taraflı değişmesi piyasayı olumsuz tarafta etkiliyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan badireler çözülmeden ikinci el fiyatlarının düşeceğini düşünmüyoruz. İkinci el şu an daha çok yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz. O yüzden vatandaşlarımıza araba gereksinimleri varsa bir an evvel karşılamalarını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımızı, her vakit olduğu üzere sağlam, sağlam, kurumsal yerlerden alışverişlerini yapmaları ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.”