Doğuş, çayda verimi yüzde 55 artırdı

Mehmet Hanifi GÜLEL / RİZE

Sürdürülebilir çay tarımı doğrultusunda toprak sıhhatinin korunması gayesiyle Doğuş Çay ve TEMA Vakfı’nın iş birliği ile çayda randıman artışı sağlandı. 2016 yılında Rize’de başlatılan ‘Her Dem Toprak İçin’ projesinde 2021’de üçüncü etap çalışmalarıyla, yüzde 38 olan çaydaki randıman artışı yüzde 55’e yükseldi. Üçüncü etap çalışmaları bu yıl sonuna kadar devam edecek. Öte yandan çay topraklarındaki asitleşme sorunu hakkında toplumsal paydaşlara yönelik farkındalık çalışmaları ile Trabzon ve Artvin’de hayata geçirilen örnek bahçeleri yaygınlaştırılması hedefleniyor.

TEMA Vakfı ile birlikte hayata geçirdikleri ‘Her Dem Toprak İçin’ projesiyle tüm Türkiye’de farkındalık sağladıklarını söz eden Doğuş Çay İdare Konseyi Üyesi Şahane Karakan Batallı, Rize dışındaki vilayetlerde de uygulamaların artırılması, çay tarımının faal ve verimli formda yapılabilmesi en değerli önceliklerimiz ortasında olduğunu söyledi.

Bu yıl 6’ncı yılını dolduran projesiyle temel gayelerinin tüm kişi ve kuruluşlarda, üretici ve tüketicilerde farkındalık sağlamak olduğunu vurguladı. “Bu farkındalığı ve münasebetiyle toprak verimliliğini daha da artırmak en büyük amaçlarımızdan biri” diyen Kusursuz Karakan Batallı, şöyle devam etti: “Kimyasal gübre kullanmadan, toprak dostu uygulamalar ile verimliliği artırmayı hedeflediğimiz projemizin birinci iki yılını içeren birinci etabı, eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla geçti. İkinci etabın sonunda 2020 yılında yüzde 38’e çıkardığımız çaydaki randıman artışı bugün prestijiyle yüzde 55’e kadar yükselmiş durumda. Bu yıl içinde Rize dışındaki vilayetlerde de örnek uygulamaları olabildiğince artırmayı hedefliyoruz.”

Doğuş Çay’ın dökme çay ile başlayan seyahatinin, yıllar içinde poşet çay, yeşil çay ve meyve çaylarıyla genişleyen eser gamıyla devam ettiğini anlatan Olağanüstü Karakan Batallı, “Faaliyet alanımızı farklı kategorilere giriş yaparak genişlettik. Bugün Türkiye geneline yayılmış 11 üretim tesisiyle çay, şeker, salça, içecek (soğuk çay ve limonata) ve cips kesimlerinde faaliyet gösteriyoruz. Yüzde 100 yerli sermayeli ve büyüyen bir şirket olarak, Türkiye genelinde 70 bin çiftçiyle çalışıyoruz. 2021’de Doğuş Çay olarak 160 bin ton yaş çay, 975 bin ton şekerpancarı, 60 bin ton patates, 50 bin ton domates, 15 bin ton mısır alımı gerçekleştirdik. Doğuş Çay ailesi olarak çıktığımız yolda üreticilerimizi daima destekliyoruz, daima yanlarında yer alıyoruz. Tüm bu yatırımlarımız ve çalışmalarımız sonucunda da Türkiye’nin bir numaralı tarım markası olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Projemizin en değerli bileşeni kadınlar”

‘Her Dem Toprak İçin’ projesinin birinci 2 etabında verilen eğitimlerle 1.200 üreticiye ulaştıklarını, üçüncü etapta 130 üreticiyi daha projeye dahil ettiklerini kaydeden TEMA Vakfı İdare Heyeti Lideri Deniz Ataç, “Projemizin en değerli bileşenlerinden biri ebediyen bayanlar oldu. Bayanlara yönelik eğitim çalışmalarımıza; projenin birinci iki etabında 450, üçüncü etabında da 200 olmak üzere toplam 650 bayan iştirak sağladı. Çalışma yaptığımız yerlerde üreticilerin çay bahçelerinin toprak tahlilini yaptırıyor ve tahlil sonuçlarına nazaran onlara tavsiyelerde bulunuyoruz” diye konuştu.