Aloe Vera Bitkinizin Bakımı İçin İşinize Yarayacak 10 İpucu

Son yıllarda ismini sık sık duyuyor olsak bile aslında binlerce yıldır tedavi maksadıyla kullanılan bir bitki olan aloe vera, bugün bile pek çok kişi tarafından alternatif tedavi tekniği olarak kullanılıyor ve mucize tesirler yaratıyor. Aloe vera bitkisinin yaprağının içinde bulunan jelimsi yapısı direkt uygulanarak kullanılabildiği için pek çok kişi meskeninde kendi aloe vera bitkisini yetiştiriyor ve bu bitkinin yapraklarını kullanıyor.

Evde aloe vera bitkisi yetiştirmek epeyce mantıklı zira temel cilt bakımının yanı sıra yanıklarda bile mucize tesirler yaratabiliyor. Lakin aloe vera bitkisinin bakımı diğer saksı çiçeklerine nazaran çok daha zordur. Işığına, suyuna, toprağına ve maruz kaldığı sıcaklığa devamlı dikkat etmek gerekir. Gelin aloe vera bitkinizin bakımı için işinize yarayacak birtakım kıymetli ipuçlarına yakından bakalım.

Aloe vera bitkinizin bakımı için dikkat etmeniz gereken noktalar ve ipuçları:

Işık
Sulama
Toprak
Sıcaklık
Beslenme
Çoğaltma
Budama
Zararlı otlar ve böcekler
Çiçekler
Yaprakları kullanma

Işık:

Aloe vera sıcak iklimde büyüyen bir bitkidir. Bu nedenle bol bol ışık almalıdır lakin her vakit direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Günde 2 ya da 3 saat direkt güneş ışığına maruz kalması kâfi. Aloe vera bitkinizi her vakit aydınlık ve doğal ışık alan bir yerde tutun. Günde 2 – 3 saat güneş ışığına maruz bırakın. Devamlı birebir taraf güneş ışığıyla temas etmesin. 6 ayda bir istikametini değiştirerek tüm bitkinin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmasını sağlayın.

Sulama:

Aloe vera bitkileri epey kalın ve lifli kökleri sayesinde topraktaki suyu alırlar. Şayet toprak her vakit ıslaksa ve çok su varsa bu kökler süratle çürürler. Bu nedenle aloe vera bitkinizi bir sefer suladıktan sonra tekrar sulamak için toprağının güzelce kuru olduğundan emin olmalısınız. Yaz aylarında ortam sıcaklığına bağlı olarak her 7 – 14 gün ortasındaki bir dönemde sulamalısınız. Kış aylarında ise ayda bir kere sulamak kâfi olacaktır. Tekrar de bu cins belli dönemlere uymak yerine toprak kuruluğunu kendiniz denetim ederseniz çok daha sağlıklı bir sulama yapabilirsiniz.

Toprak:

Toprak bir bitki için en değerli hususlardan bir adedidir. Mevzu aloe vera olunca toprağın ehemmiyeti bir sefer daha artar zira sıcaklık, sulama ve oksijen alma üzere tüm noktaları bağlayan topraktır. Uygun bir toprak su istikrarını, sıcaklığın köklere gerçek bir biçimde dağılmasını ve en değerlisi köklerin oksijen almasını sağlar. Sıcaklık ve su ne kadar yanlışsız ayarlanırsa ayarlansın hava almayan bir topraktaki kökler çürüyecektir. Bu nedenle gerçek toprak ve saksı tipini seçmeniz aloe vera bitkiniz için son derece değerli.

Sıcaklık:

Aloe veranın sıcak iklim bitkisi olduğunu söylemiştik. Lakin kendisi sıcak iklim sevse bile 2 derece soğuğa kadar dayanabilir. Elbette don olduğu periyotta taş olsa çatlar. Bu çeşit soğuk vakitlerde aloe vera bitkinizi olabildiği kadar sıcak ortamda tutmaya çalışın. Olağan vakitlerde da sık sık hava değişiminin olduğu yerlerden fazla ısının sabit olduğu odalarda dursun. Ortamın kesinlikle nemli olmasına gerek yok, kuru havada da problemsiz bir halde hayatta kalabilir.

Beslenme:

Pek çok sulu bitki üzere aloe vera da sık sık gübrelenmeye yani beslenmeye gereksinim duymaz. Aloe vera tarlalarında ve özel üretim fabrikalarında zaman vakit solucan bazlı bir gübre kullanılır. Bunu meskende de kullanabilirsiniz. Şayet bu türlü bir gübre bulamıyorsanız yosun ya da balık eserleri bazlı gübreleri tercih edebilirsiniz. Gübreleme sürecinin yaz aylarında yapılması öneriliyor. Çok fazla gübre kullanmamaya da dikkat edin. Fazlası köklerinin çürümesine neden olacaktır.

Çoğaltma:

Bir aloe vera bitkisi kökünden çıkan pek çok farklı boyutlardaki yapraklardan oluşan bir bitkidir. Bu yapraklardan yeterince olgun olanları alıp gönül rahatlılığıyla kullanabilirsiniz. Yeni çıkan daha küçük yaprakları da kibarca söküp yeni bir toprağa dikerseniz bir aloe vera bitkiniz daha olur. Aloe vera bitkinizi bu biçimde dilediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Şimdi bebek olan yapraklardan çok biraz daha büyük olanları tercih ederseniz çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Budama:

Aloe vera bitkisi küçük kol ve yapraklara sahip olan bir bitki olmadığı için rastgele bir budama sürecine muhtaçlık duymaz. Sadece zamanı geldiği ya da kullanmak istediğiniz vakit büyük yaprakları koparıp kullanabilirsiniz. Bu yaprakları kesmek yerine tam kök kısmından çekerek koparırsanız hem çok daha hoş görünür hem de çok daha sağlıklı formda büyümeye devam eder.

Zararlı otlar ve böcekler:

Tüm bitkiler üzere aloe vera bitkisi de vakit zaman bu çeşit ziyanlı otları ve böcekleri çekecektir. Toprakta ortaya çıkan ziyanlı bitkileri koparıp atabilirsiniz. Üzerine gelen böcekler konusunda ise biraz hassas davranmanız gerekebilir. Turuncu renkli bir böcek cinsini hafif basınçlı su ile üzerinden söküp atabilirsiniz. Bilhassa yaprakların çatlaklarını seven kimi böcek cinslerini yok etmek ve uzaklaştırmak için alkollü pamukla o bölgeleri yavaşça silebilirsiniz. Ne cins bir süreç yapıyor olursanız olun, kökün ve yaprakların ziyan görmediğinden emin olmalısınız.

Çiçekler:

Aloe vera bildiğimiz manada çiçek açan bir bitki değil. Fakat yeni filizlendiği devirde yaprak uçlarında sarı çiçekler oluşacaktır. Bu çeşit sarı çiçekler daha çok aloe vera tarlalarında yani açık havada yetişen bitkilere görülür. İç yer yetiştirilen aloe vera bitkilerinde pek çiçeklenme görülmez. Balkonda ya da terasta yetiştiriyorsanız çiçek oluşma mümkünlüğü daha yüksektir.

Yaprakları kullanma:

Geldik aloe vera bitkisinin en hoş yerine. Kimse bu bitkiyi süs gayesiyle yetiştirmiyor, herkes yetişmiş yaprakları koparıp kullanmak istiyor. Aloe vera bitkisinin en yetişkin ve dolgun yaprağını kökünden kopararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz ucundan kesip yaprağın bir kısmını kullanmanız da mümkün fakat kurumaması için açık kısmı sarmanız gerekiyor. Konutta yetiştirilen aloe vera bitkilerinin kullanılacak boyuta gelmeleri uzun sürebileceği için sabırlı olmalısınız.

Evde beslediğiniz aloe vera bitkinizin bakımı hakkında dikkat etmeniz gerekenlerden ve kıymetli ipuçlarından bahsettik. Şayet siz de konutunuzda aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız uyguladığınız teknikleri ve tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.