UHK Başkanı Taşpınar: Buğday alım fiyatları üretimi teşvik edecek

Ulusal Hububat Kurulu (UHK) İdare Heyeti Lideri Özkan Taşpınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) hububat alım fiyatlarıyla iç piyasa ile dünya fiyatlarının dengelendiğini belirterek, “Açıklanan alım fiyatları buğday üretimini teşvik etmek için olumlu olmuştur.” dedi

Taşpınar, 2022 yılı için hububat alım fiyatlarını kıymetlendirerek, TMO’nun üreticiden ton başına kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğdayı 6 bin 50 lira ve ek 1000 lira prim ile 7 bin 50 liradan, makarnalık buğdayı 6 bin 500 lira ve ek 1000 lira prim ile 7 bin 500 liradan, arpayı ise 5 bin 500 lira ve ek 500 lira prim ile 6 bin liradan alacağını anımsattı.

Taşpınar, ek prim ödemesinden, eserini TMO’ya 1 Eylül 2022’ye kadar satan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÖKS) kayıtlı üreticilerin yararlanabileceklerini ve hububat prim ödemelerini bu yıl hububat ekim periyodunda alabileceklerini söyledi.

Açıklanan fiyatların piyasaya verilen bir ileti olarak kıymetlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Taşpınar, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 2022 hasat mevsiminde buğday üretiminin uzun yıllar seviyesinde ve geçen yıla nazaran yüzde 17,6 artışla 20 milyon ton olacağını, arpa üretimin de uzun yıllar ortalamasına nazaran yüzde 1,25 artış ile 8,1 milyon ton olacağı kestirim etmekteyiz. Açıklanan hububat alım fiyatlarıyla dünyada yaşanan gelişmeler gözetilmiş, iç piyasa ile dünya fiyatları dengelenmiştir. Mahsul, özgür piyasa ve borsalarda bu fiyatların üzerinde de süreç görebilecektir. Açıklanan alım fiyatları buğday üretimini teşvik etmek için olumlu olmuştur.”

“Prim dayanakları eser teslimiyle ödensin”

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmelerin besin güvenliğini tehdit edici boyutlara ulaştığına işaret eden Taşpınar, ülkelerin buğday üzere temel eserlerde ihracat kısıtlamasına ya da yasaklamasına gitmesinin besin güvenliği problemini çok daha dramatik hale getirdiğini vurguladı.

Taşpınar, yaşanan bu gelişmelerin, başta buğday olmak üzere, temel eserlere yönelik alınan tedbirlere karşın tüm dünyayı etkilediğine dikkati çekerek, şu sözleri kullandı:

“Tüm bunların sonucu olarak ithal edilen buğdayın tonu 420 doları ve iç piyasada kilogram buğday fiyatı ortalama 6 lirayı aşmıştır. Petrol, doğal gaz, elektrik, gübre ve zirai ilaç üzere temel girdi fiyatları tüm dünyada olduğu üzere katlanarak artmıştır. Bu açıdan, açıklanan alım fiyatı, yaşanan bu aksiliklerin üstesinden gelebilmek ismine üreticiye katkı sağlayacak diyebiliriz. Buğday üretimini teşvik için hububat prim dayanağının sonbahar ekim devrinde değil de eser teslimiyle ödenmesi daha uygun olacaktır.”