Twitter’dan Elon Musk’ın Gülen Kaka Emojisi Hakkında Suçlama

Elon Musk’ın nisan ayının başından bu yana devam eden Twitter’ı satın alma macerası, geçtiğimiz günlerde 180 derecelik bir viraja girmişti. Musk, 44 milyar dolarlık satın alımdan vazgeçtiğini açıklamıştı. Bu karar üzerine Twitter, Elon Musk’ı dava edeceğini açıklamış, hatta geçtiğimiz gece de süreci resmen başlatmıştı.

Elon Musk, Twitter’ı istediği bilgileri vermemekle suçlarken Twitter ise Elon Musk’ın kararını geçersiz sayıyordu. Twitter, kararın neden geçersiz olduğuna dair dava için deliller hazırlamaya devam ederken, gece sunulan dava belgesinde Musk’a karşı değişik bir suçlama yer aldı: Elon Musk’ın Twitter CEO’sunun paylaşımına attığı ‘gülen kaka’ emojisi, ‘aşağılayıcı davranış’ olarak nitelendirildi.

Elon Musk’ın aşağılamakla suçlandığı gülen kaka emojili paylaşımı:

Elon Musk kelam konusu paylaşımı, o günlerde devam eden Twitter’daki bot hesap sayısı tartışması hakkında Twitter CEO’sunun açıklamalarına karşılık olarak yapmıştı. Twitter, bot hesapların toplam sayının %5’ini oluşturduğunu belirtmiş, Musk ise bunun yanlışsız olmadığını savunmuştu. Akabinde Twitter CEO’su Parag Agrawal da kendi hesaplamalarının temelini açıklamıştı:

Elon Musk, suçlamaya karşılık verdi:

Twitter, Elon Musk’ın gülen kaka emojisini aşağılayıcı davranış olarak değerlendirirken, bu suçlamaya Musk’tan da bir yanıt geldi. Elon Musk, Shacknews’ın paylaşımına cevap vererek gülen kaka emojisinin ‘saçmalık’ manasına geldiğini söyledi. Gülen kaka emojisi, mahkeme tarafından sahiden de aşağılayıcı davranış olarak görülürse bu, emojiler için de emsal bir karar olabilir…