Soylu’yu izleyen İBB personelinin iş akdi feshedildi

İBB’den yapılan açıklamada, bir gazetede “İBB’de beni izlemiş bir kişiyi işten attılar” başlıklı haberde yer alan İçişleri Bakanı Soylu’nun söz ettiği bahisle ilgili incelemede bulunulduğu belirtilerek İBB müfettişlerince gerçekleştirilen inceleme ve araştırma sonucunda 28 Mart’ta tevdi raporu tanzim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, bu rapora nazaran Zabıta Dayanak Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Komuta Merkezi Zabıta Amirliğinde güvenlik sistemleri teknisyeni olarak vazife yapan ve İstanbul İşçi İdare AŞ (İSPER) uhdesinde personel statüsünde bulunan A.F.K’nin 16-17 Ekim 2021’de 00.00-00.05 saatleri ortasında Haliç Deniz Limanı Şube Müdürlüğüne hakikat komut vererek İçişleri Bakanı’nı izlediğinin tespit edildiği aktarıldı.

Hazırlanan tevdi raporunun, bahsin isimli açıdan takibi ve soruşturulması emeliyle 30 Mart 2022’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, işçi hakkında disiplin süreçlerinin temini için de yazının tıpkı gün İSPER AŞ’ye gönderildiği anlatılan açıklamada, şirket tarafından kelam konusu çalışanın iş akdinin sonlandırıldığı belirtildi.

“Personel hakkında da derhal gereği yapılmıştır”

İBB’nin denetim ve idaresinde belediye hizmetlerinin aksamaması, denetimi ve vatandaşların huzur, sükunu için kentin birçok noktasında etkin halde çalışan 120 bin civarında güvenlik kamerası bulunduğu aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu kameraların takip ve denetim merkezlerinde vazifeli işçilerden işini gereği üzere yapmayanlar hakkında idari süreçler yapılmaktadır. Bu anlayışla Sayın İçişleri Bakanı’nı izlediği tespit edilen işçi hakkında da derhal gereği yapılmıştır. Lakin İngiltere Büyükelçisi ile sayın Ekrem İmamoğlu ortasında Ocak 2022’de gerçekleşen yemekli görüşmeye ait İçişleri Bakanlığının denetim ve idaresindeki MOBESE sistemi üzerinden makam araçlarının imgelerinin magazinsel bir sürecin kesimi olarak medyaya servis edilmesi olayında bugüne kadar rastgele bir soruşturma yürütülmemiş olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. İBB’nin gösterdiği hassasiyetin tıpkı biçimde İçişleri Bakanlığımızca da gösterilmesini beklemekte olduğumuzu belirtiriz.”