“Reklamlı Netflix”in Kimler İçin Geleceği Açıklandı

Geçtiğimiz aylarda yıllar sonra ilk kere abone kaybına uğradığını açıklayan Netflix, bunun akabinde kimi esaslı değişikliklere imza atmaya başlamıştı. Birçok üretimi platformundan kaldıran, projelerini iptal eden ve şirket içi siyasetini değiştiren şirket, bununla birlikte uzun müddettir konuşulan bir özelliğini de resmen doğrulamıştı.

Netflix, yıllardır karşı çıktığı reklamlara resmen yeşil ışık yaktı. Bu kararla birlikte kamuoyunda birtakım soru işaretleri oluşurken, Netflix’in eş CEO’su Ted Sarandos, bugün bu bahse yine değindi. Cannes Lions reklamcılık şenliğine katılan Sarandos, yeni kararın bilhassa kimler için alındığını paylaştı.

Netflix’in reklamlı abonelik paketi kimler için olacak?

Reklam kararı hakkında konuşan Sarandos, açıklamasını yaparken bir yandan da platformun ‘pahalı’ olduğunu itiraf etmiş oldu:

“Netflix benim için çok kıymetli ve reklam olmasıını umursamıyorum’ diyen büyük bir müşteri kısmını masadan kaldırmıştık. Bir reklam katmanı ekliyoruz; Bugün bildiğiniz üzere Netflix’te reklam göstermiyoruz. ‘Daha düşük bir fiyat istiyorum ve reklamları izleyeceğim’ diyen şahıslar için bir reklam paketi ekliyoruz.”

Yani Netflix, yeni kararıyla birlikte tüm kullanıcılara reklam göstermeyecek. Bunun yerine daha ucuz bir Netflix paketi isteyenlere bir tahlil sunacak. Bu paket, kullanıcıların Netflix içeriklerini daha ucuza, lakin reklamlı bir halde izlemelerini sağlayan tahlil olacak. Alışılmış Netflix’in buradaki bir öbür hedefi da abone sayısını yine artış trendine koymak olacak.

Yeni Netflix paketinin ne vakit kullanılacağı şimdi bilinmiyor. Ancak Netflix’in bir reklam şenliğine tarihinde birinci kere katılmış olması, şirketin reklam verenlerle çalışmaya başladığını gösteriyor. Netflix’in reklam konusunda Comcast, NBCUniversal ve Google üzere devlerle paydaşlık kurabileceği belirtiliyor.