Putin’in sağlık durumuyla ilgili açıklama

Kimi batılı medya organlarında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in hasta olduğu 3 yıl içinde öleceğine yönelik savlara Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan reaksiyon geldi.

Fransız medya kuruluşuna verdiği röportajda bu argümanları yalanlayan Lavrov, “Başkan Putin’in her gün ekranlara çıkıp konuşmalar yaptığını görebiliyoruz ve duyabiliyoruz. Aklı başında insanların Putin’e baktığında sıhhatiyle ilgili rastgele bir sorun görebildiğini sanmıyorum. Bunu kamuoyuna bırakıyorum. Bu dedikoduları yayanları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.” dedi.

Röportajında Rusya’nın Ukrayna’ya sürdürdüğü askeri operasyonları ile ilgili de konuşan Lavrov, operasyonların planlandığı üzere yürüdüğünü söyleyerek, “Askeri operasyonlara gelince, operasyonlar planlandığı üzere sürüyor.” tabirlerini kullandı.

“Batı’nın, Rusya’ya uyguladığı yaptırımları kaldırma ihtimali düşük”

Röportajında batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri operasyonlar nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara da değinen Lavrov, “Histeri üzere görünen bu yaptırımları Batı başlattı. Bu bir gecede yazılmadı. Uzun vakittir bu yaptırımlar hazırlanıyordu. Bu yaptırımların kalkması pek mümkün görünmüyor.” dedi. Batı yaptırımlara karşın kendilerinin diyalog kapısını kapatmadığını belirten Lavrov, “Diyaloğun yine başlamasına giden yolun kapandığını söylemek istemiyoruz. Lakin Avrupa’nın niyetlerini yalnızca pratik aksiyonlara nazaran değerlendireceğiz. Önemli bir ders aldık.” sözlerine yer verdi. kullandı.

Lavrov, Putin’in, Avrupalı başkanlar ile görüşebileceğini bunun için bir mahzur bulunmadığını da kelamlarına ekledi.