New York borsası düşüşle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,15 azalışla 30.483,13 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,13 azalarak 3.759,89 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,15 azalışla 11.053,08 puana indi.

Fed Lideri Powell’ın resesyon riskini kabul etmesinin akabinde endeksler kapanışta negatif bir seyir izledi.

ABD Kongresindeki yarıyıllık Para Siyaseti Raporu’na ait sunumunun birinci gününde ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde konuşan Powell, enflasyonu düşürmeye güçlü formda bağlı olduklarını ve bunu yapmak için hızla hareket ettiklerini belirtti.

Powell, “Gelecek aylarda, enflasyonun yüzde 2’ye dönmesiyle dengeli olarak, enflasyonun düştüğüne dair ikna edici ispatlar arayacağız. Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz, bu değişikliklerin suratı, gelen bilgilere ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edecek.” dedi.

Enflasyonun geçen yıl boyunca üst istikametli olarak şaşırttığını ve öteki sürprizlerin olabileceğini tabir eden Powell, bu nedenle gelen datalara ve gelişen görünüme karşılık vermede atik olunması gerekeceğini vurguladı.

Powell, ülke iktisadında resesyonun “kesinlikle bir olasılık” olduğunu fakat bunun istenilen bir sonuç olmadığını lisana getirdi.

Yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına ait bir soru üzerine ise Powell, “Hiçbir hedef için masadan bir şeyi kaldırmayacağım.” karşılığını verdi.

Chicago Fed Lideri Charles Evans ise temmuzda 75 baz puanlık artışın enflasyonun yavaşlamadığına dair süregelen telaşlarla uyumlu olacağını, 100 baz puanlık faiz artışının gerekli olduğunu düşünmediğini belirtti.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden, ülkede artan akaryakıt fiyatlarıyla gayret kapsamında federal akaryakıt vergisinin eylül ayına kadar 3 ay müddetle askıya alınması için Kongre’ye davette bulundu.