Michael Jackson Hakkında Enteresan Bilgiler

Michael Jackson 1900’lü yıllarda dünya için epey değerli bir karakterdi. Müzik ile olan bağı müziğe taraf vermesini sağlamıştı ve kendi vaktinde sebep olduğu birçok şey günümüzde hala varlığını müdafaaya devam ediyor.

Müziklerinin hala dinlenmesinin yanı sıra Michael Jackson dans figürleri ile de gönülleri kazanmayı başarıyordu. O denli ki, kendi periyodunda ‘Popun kralı’ lakabını da almayı başardı. Biz de bu yazımızda Micheal Jackson hakkında pek bilinmeyen bilgileri sizler için araştırdık ve 9 unsurluk bir liste hazırladık.

Michael Jackson hakkında az bilinen bilgiler:

Babası müzik pratiği için Michael Jackson’ı zorlardı
Bir tema parkın içinde yaşıyordu
Kayıt stüdyosuna lamasını götürürdü
Sovyetler Birliği’nde televizyona çıktı
Kendi ismini taşıyan bir hastane kısmı mevcut
Deri renginin değişmesinin sebebi bir hastalıktı
Resmi bir kral olarak taç giymişti
Ayakkabıları yerçekimine meydan okuyordu
Marvel’ı satın almayı denemişti

Babası müzik pratiği için Michael Jackson’ı zorlardı

Michael Jackson’ın nasıl bir müzik dehası olduğunu göz önünde bulundurursak bu türlü bir unsur epeyce garip. Lakin gerçek olan bu. Küçük yaşlarda babası Joe, Michael’a ve kardeşlerine zorla müzik pratiği yaptırırdı. Yanlış yapmaları üzere bir durumda ise şiddete yönelik eğilimlere başvururdu. Joe’nun asıl gayesi çocuklarını sokaklardan ve çetelerden uzak tutmaktı ama bunu bir oldukça yanlış yollardan yapmış. Sonuç olarak bu halde büyüyen çocuklar hayli yalnız oldular ve Michael’ın uzun yıllar boyunca yaptığı eğitim işinde en güzeli olmaya zorlamasına karşın bir yandan da zihinsel açıdan çok büyük baskılara sebep oldu.

Bir tema parkın içinde yaşıyordu

Bir tema parkın içinde yaşamak bazılarının düşlerini süslerken bazılarına de bir oldukça garip gelebilir. Michael Jackson, yaşadığı arazinin yarısını bir cümbüş parkına çevirdi. Ortalama bir lunaparkta bulunabilecek tüm oyuncakları yaşadığı yere yaptıran Michael Jackson epey değişik bir yaşantıya sahipti. Hatta çiftliğe de ünlü sinema Peter Pan’dan esinlenerek Neverland ismini verdi. Çiftliğin 3.000 dönüm (12.14 kilometrekare) olduğu biliniyor. Günümüzdeki fiyatı ise 100 milyon dolara kadar ulaşıyor.

Kayıt stüdyosuna lamasını götürürdü

Jackson’ın çiftliğinde alışılagelmişin dışında birçok evcil hayvan vardı. Bunlardan en bilinenleri ise isimleri Lola ve Louis olan 2 tane lamaydı. Jackson lamalarını hayli seviyor olmalı ki kayıt stüdyosuna gittiği vakitlerde bazen lamalarını da yanında götürüyordu. Hatta Queen’in solisti Freddie Mercury ile birlikte çalıştığı bir vakitte lamaları ile stüdyoya gelince hayli büyük bir düzensizlik çıkmıştı. Daha sonrasında bu olaylar nizamlı olarak devam etti ve Mercury’nin çok da hayranı olmadığı bir duruma dönüştü. Lamalarla stüdyo ziyareti epeyce enteresan bir konsept olsa da birtakım müzik kayıtlarının yarıda kalmasının sebeplerinden biri olarak lamalar gösteriliyor.

Sovyetler Birliği’nde televizyona çıktı

Jackson’ın vakitlerinde Sovyetler Birliği hayli faaldi ve dünyanın geri kalanına kapalı bir yerdi. Haber almak yahut bilgi almak hayli imkansızdı. Lakin 1988 yılında Jackson Sovyetler Birliği’nde ekranlarda gözüken birinci batılı reklam oldu. Bu türlü katı bir yeri delmeyi başarmak hayli sıkıntı bir iş. Bu durumun olmasında ise Pepsi’nin büyük bir parmağı var. Pepsi, 1960’lardan beri Sovyetler Birliği’nde satılması müsaade verilen az Batılı markalardan biriydi. Jackson’ın ise uzun bir mühlet boyunca Pepsi ile çalışması bu türlü bir olayın nüksetmesine imkan sağladı.

Kendi ismini taşıyan bir hastane kısmı mevcut

Jackson kendi vaktinde ünlü olmasının da getirisi ile reklam işlerinde bir epey yer alıyordu. 27 Ocak 1984 tarihinde Pepsi için çektikleri bir reklam sinemasında bir kaza oldu. Bu kaza sonucunda Jackson’ın sette saçı alev aldı. Kazaya piroteknik bir unsurun sebep olduğu biliniyor. Neyse ki 2. derece yanıkla olayı atlatan Jackson, yanık izini kapatmak için California tıp merkezinde rinoplasti (plastik cerrahi) ameliyatı geçirdi. Ameliyat sonrasında ise âlâ niyetinin bir göstergesi olarak hastaneye 1.5 milyon dolar bağışladı. Bu jestine teşekkür olarak da California’daki Brotman Tıp Merkezi, yanık kısmına “Michael Jackson Yanık Merkezi” ismini verdi.

Deri renginin değişmesinin sebebi bir hastalıktı

Jackson hayatının uzun bir periyodunda epey az görülen bir hastalığa yakalanmıştı. Mesleğinin başlarındaki bir fotoğrafına ve mesleğinin sonlarına gerçek çekilen bir fotoğrafı karşılaştırırsanız sonuç üzücü bir biçimde gözler önüne seriliyor. Jackson’ın hekimi cildinin renginin değişmesine Vitiligo isimli bir hastalığın sebep olduğunu söyledi. Ancak bu mevzuda ortaya atılan çok fazla teori mevcut. Birçok insan Jackson’ın kendi cilt renginden utandığı için bilhassa bu türlü bir yola başvurduğunu tez etse de Jackson’ın vefatından sonra yapılan otopsi de Vitiligo hastalığına yakalandığı doğrulanmıştı.

Resmi bir kral olarak taç giymişti

Jackson yaptığı seyahatlerden birinde Afrika’nın batı taraflarını ziyaret etmeye karar verdi. Ziyareti esnasında ise mahallî halk Jackson’ı çok sevdi ve hayli sıcak bir biçimde karşıladı. Hatta sevilmesinin ne derece büyük olduğunu şu formda açıklayabiliriz: Fildişi Sahili’nde bulunan küçük bir köyde Jackson’ı kral yapmaya karar verdiler. Kral Sani olarak taç giyen Jackson, kabile şefi tarafından Jackson Amalaman Anoh olarak isimlendirildi. Bununla da kalmayan Jackson geleneklere ahenk sağlamak için taç giyme merasiminde kabilenin klasik kıyafetini giydi ve krallığını resmileştirmek için evraklar imzaladı. Vefatına kadar da Fildişi Sahili’nin hükümdarı olarak kaldı. Kabile şefi resmi bir cenaze merasimi için Jackson’ın cesedini istedi ama olumlu bir geri dönüş alamadı. Bunun üzerine tüm kabile 2 günlük bir cenaze merasimi düzenledi ve yaklaşık 1000 kişi ile birlikte Jackson’ı yani ölen hükümdarlarını andılar.

Ayakkabıları yerçekimine meydan okuyordu

Jackson’ın dans figürleri katiyetle eşi gibisi olmayan bir tipti. O denli ki günümüzde bile hala kendi tarzını korumakta. Dans figürlerinin en meşhurlarından moonwalk (ay yürüyüşü) ve yerçekimine karşı gelecek çeşitte bir açıyla yaslanma gerektiren figürü ise mutlaka unutulmaz. Bu figürlerde Jackson’ın yeteneği işin içinde olsa da yerçekimine meydan okuyan ayakkabıların da hakkını yememek lazım. Jackson’ın performansı esnasında kullandığı ayakkabılar yerçekimine karşı yaptığı bu biçim hareketlerde sahneye takılabileceği yuvalara sahipti. Bu yuvalar özel olarak tasarlanmıştı. Jackson ayakkabıları patentli bir formda sistemli olarak kullansa da 2005’de Jackson’ın bir ödemeyi kaçırmasıyla birlikte modeller açıkta kaldı.

Marvel’ı satın almayı denemişti

Michael Jackson, tarih boyunca enteresan ve eğlenceli kararları ile ön plana çıkan biri oldu. Marvel’ı satın alma denemesi ise bu örneklerden bir tanesi. Marvel’ın performansı her vakit günümüzdeki kadar yüksek düzeyde değildi. 1990’ların sonunda Marvel Comics iflas müracaatında bulunmuştu ve Michael Jackson’da Marvel’ı satın almak için piyasada bulunmuştu. Bunu yapmasının gerisindeki sebep ise kendisini bir muhteşem kahraman rolüne sokabilme talihiydi. Jackson Örümcek Adam rolüne kendisinin bir oldukça yakışacağını düşünüyordu. Muhteşem kahramanlar ile olan teşebbüsü ise Marvel ile sonlu kalmadı. X-Men sinemasının yeni çekileceği esnada Profesör X’i oynamak için başvurdu lakin başarılı olamadı.