Kurtulmuş: Asgari ücret için farklı seçenekler masada

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, merakla beklenen minimum fiyat iyileştirmesine ait değerli bir bildiri verdi. Habertürk TV’de gündeme dair sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, “Temmuz ayında personel emeklilerimizin de dahil olmak üzere, o denli zannediyorum ki maaşlara yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Birebir formda taban fiyata de bir dokunuş gerçekleştirilecek” açıklamasını yaptı.

Daha sonra “Temmuzda taban fiyata yüzde 40 zam” telaffuzunu düzelten Kurtulmuş, “Yanlış algı oluşturmayalım. Taban fiyat ile ilgili farklı seçenekler var, birisine karar verilir” tabirini kullandı.

Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Vatandaşımızın gündeminde ne varsa, çarşı, pazarda hangi bahis konuşuluyorsa bu husus hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki biçimde değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine nazaran çözmek hükümetin siyasi önceliğidir. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışıyor. Milletimiz ‘adil oldu’ diyecek bir sonucu inşallah Temmuz’da görecek. Burada ek artırım talebi olduğu vakit bütün kamu görevlilerine doğal ki kapsayacaktır.”

“Emekli maaşlarına yüzde 40 dokunuş gerçekleşecek”

Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, takviyeler vererek vatandaşlarımızın gelirini üst çekmek için uğraş sarf ediyoruz. Temmuz ayında emekçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. O denli zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Tıpkı halde minimum fiyata de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın önemli alım gücü sorunuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım. Orta vadede ziraî alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Ziraî eserlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut alabilmelerini sağlamak için yalnızca kredi değil tıpkı vakitte ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili çok titiz çalışmalar yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak önlemleri temin etmemiz lazım.

“Asgari fiyatta bakanlığımızın önünde farklı seçenekler var”

Asgari fiyatla ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisine karar verilir. Orada vatandaşımızda yanlış algı oluşturmayalım. Söylediğimiz memur emekçi emeklileriyle ilgili bir düzenleme.

“EYT çalışmaları masada”

EYT’de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ancak dediğim üzere bu mevzu hükümetin masasındadır.

“Erken seçim yok”

Gündemimizde katiyetle erken seçim yok. Bu biraz da muhalefetin kendisini konsolide edebilmek için erken seçimi zorluyor. Bu türlü bir konuşma olmadı. AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın, hükümetin gündeminde erken seçim yok. İnşallah 2023’de seçimlere gideceğiz. Erken seçimin olmasının siyasal ve sayısal kuralları gerekir. Şu anda siyasal ve sayısal koşullar erken seçimi mümkün kılmıyor. Bizim siyasi geleneğimizde erken seçim üzerinden seçim popülizmi yapmak yoktur. Vatandaşlarımızın ekonomik kurallar içinde daha güzel noktada tutulması hükümetin görevidir.”