İstanbul’da yapımı devam eden iki metro hattının ihalesi yenilenecek

İBB’den yapılan açıklamada, Kaynarca-Pendik-Tuzla ve Kirazlı-Halkalı metro sınırlarının belirlenen bitiş takviminin gerisinde kaldığı ve fiziki ilerlemelerinin yüzde 15’i geçemediği belirtildi.

“Kaynarca-Pendik-Tuzla ve Kirazlı-Halkalı metro inşaatlarını gerçekleştiren mevcut yüklenici firmalar değiştirilecek. İki metro sınırı için yine ihale yapılacak.” bilgisi verilen açıklamada, ihalede, metro sınırlarında yetersiz kalan mevcut firmalar yerine işi daha süratli yapacak yüklenici firmaların belirleneceği ve alana davet edileceği kaydedildi.

İBB’nin metro sınırlarının ihalesini yenilemesini kıymetlendiren İBB Ulaşım ve Trafik Kurulu Lideri Abdullah Özdemir, İBB’nin her iki metro çizgisi için gerekli ilerlemeyi sağlayamaması ve gerekli adımları atmamasından ötürü ihalelerin teknik olarak yenilenmesinin ortaya çıktığını söyledi.

Her iki metro çizgisi için de üç yılda yüzde 16’ya kadar ilerleme sağlanamadığını anlatan Özdemir, “Bunun tek müsebbibi, İBB’dir. İBB üzerine düşeni yapsaydı, bu ihaleler yenilenmeyecekti. Artık inşaatların durması kelam mevzusudur. Yine ihale için ilana çıkılacak vesaire… Bu önemli bir vakit kaybı oluşturacaktır. İBB tekrar birebir mantıkla devam edeceği için maalesef İstanbul ismine bu 5 yıllık devirde fazla bir ilerleme yaşanmayacaktır.” diye konuştu.

“3 yıl boyunca sınır başına sadece 600 metre ilerleyebilmişler”

AK Parti İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Ejder Batur, AK Parti’li İBB devrinde, Kirazlı-Halkalı Metro çizgisinin yüzde 4 düzeylerinde olduğunu söyledi.

İBB’nin, CHP idaresine geçmesinin akabinde metro sınırının üç yılda yalnızca yüzde 5 ilerleyebildiğini ve şu anda yüzde 9 düzeylerinde olduğunu lisana getiren Batur, Kaynarca-Pendik-Tuzla sınırında da yüzde 8-9’luk bir ilerleme sağlayabildiklerini belirtti.

Her iki metro çizgisi için dış finansman gereksinimi olarak İBB Meclisi’nden istedikleri borçlanma yetkisini AK Parti Kümesi olarak verdiklerini ve kredi bulunduğunu hatırlatan Batur, şunları anlattı:

“Hem Kirazlı-Halkalı Metro çizgisinde 600 milyon avroya ihale edilen sınır için 170 milyon avro kredi alındı yani sınırın yüzde 28’ini inşa edecek kadar hem de Kaynarca-Pendik-Tuzla metro çizgisinde 400 milyon avroya ihale edilen sınır için 120 milyon avro kredi alındı yani sınırın yüzde 30’unu inşa edecek kadar fakat o kadar önemli bir beceriksizlik örneğiyle karşı karşıyayız ki, bu borçlanmaya karşın Kirazlı-Halkalı çizgisinde 3 yılda yüzde 5’lik, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro çizgisinde ise 3 yılda yüzde 8’lik ilerleme sağlanabilmiş.”

İBB’nin, geçmişte Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek (Sarıgazi-Taşdelen) metro çizgisini şaftlarına hafriyat dökerek kapattığını, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro çizgisinde kredi almasına karşın yüklenicilere olan ödemeleri yapmadıkları için yüklenicilerin inşaatı geçen aylarda durdurduklarını anlatan Batur, öbür yandan ise İBB’nin “Dünyanın birebir anda 10 metro yapan tek şehri” diye de reklam yapmaktan, tezvirat ve dezenformasyon yapmaktan çekinmediğini kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, İstanbul’da yaptığı metro çizgilerinde yılda çizgi başına 4,2 kilometre ilerlemeler sağlandığını lakin yeni İBB idaresinin, vazifede olduğu 3 yıl boyunca çizgi başına sırf 600 metre ilerleyebildiğini aktaran Batur, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Burada CHP’li İBB’nin tam bir beceriksizliği kelam mevzusudur. Bunu da kapatmak için ‘Yüklenici firmalar, işten çekildiler yahut işi bıraktılar’ üzere kaçamak bir biçimde beceriksizliklerinin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Her iki metro çizgisi için inşaatların durması kelam mevzusudur. İş bilmez, beceriksizce bu inşa süreçlerini yönetemezseniz, bu biçimde bir sonuç ve sıkıntıyla karşı karşıya kalırsınız.”