iOS 16 ile CAPTCHA Doğrulama Tarih Oluyor!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, haziran ayının başında düzenlediği WWDC 2022 aktiflikleri kapsamında iOS 16 ile birlikte iPadOS 16 ve macOS Ventura’yı tanıtmıştı. Kullanıcılar, beta sürümler kapsamında bu işletim sistemlerini deneyimleyebiliyorlar. Hal bu türlü olunca da yeni özellikler gün yüzüne çıkıyor. Artık sizlere, kullanıcıların işini kolaylaştıracak yepyeni bir özellikten bahsedeceğiz.

İnternet siteleri, son devirlerde CAPTCHA doğrulamalarını bir oldukça önemser oldular. Bu onlar için uygun bir şey; çünkü CAPTCHA doğrulamaları sayesinde siber hücumlardan kısmen de olsa korunulabiliyor. Fakat kullanıcılar, artık çabucak her sitede gördükleri doğrulamalardan rahatsızlar. İşte Apple, yeni işletim sistemlerinde bu durumun önüne geçecek. CAPTCHA doğrulamalar, aygıtlar tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Apple, CAPTCHA doğrulamalarını nasıl otomatik olarak yapacak?

Özelliğin ortaya çıkışı ile Apple, CAPTCHA doğrulamalarını nasıl otomatik hale getirdiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara nazaran; bu özellik için “PrivateToken” olarak isimlendirilen yeni bir HTTP kimlik doğrulama metodu kullanılacak. Bu prosedür, ilgili internet sitesinin sunucusu ile iPhone kullanıcısının aygıtı ortasında özel bir şifreleme yapacak. Bu şifreleme ile kullanıcının manuel olarak CAPTCHA doğrulaması yapmasına gerek kalmayacak. Apple, sunucuların kimlik bilgilerine ulaşamayacağını, bunun sırf kriptografik bir şifreleme olacağını söylüyor. Yani kullanıcı dataları de güvende.

Apple’ın yeni özelliğinden faydalanmak isteyen internet siteleri, Apple’ın oluşturacağı özel bir internet sitesine kayıt yapacaklar. Böylece Apple’ın veritabanına eklenen siteler, kullanıcıyı CAPTCHA doğrulamasıyla uğraştırmayacak. Apple’a nazaran Fastly ve Cloudflare, an prestijiyle bu özelliğin kullanılabildiği yapılar.