İlk yerli traktörü üreten Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti

ANKARA (DÜNYA)- Türkiye’nin birinci yerli traktörünü üreten Erkunt Traktör A.Ş’nin kurucusu Zeynep Erkunt Armağan hayatını kaybetti. ASO Eski Meclis ve İdare Konseyi Liderlerinden Mümin Erkunt’un kızı olan Zeynep Erkunt Armağan, iş hayatına Erkunt Sanayi Döküm ve Makine Fabrikaları’nda başladı. Kurduğu bilgi süreç kısmında 7 yıl vazife yapan Armağan, 1990-1998 yılları ortasında Satış Müdürü, 1998-2005 yılları ortasında da Mali İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak vazife yaptı.

2003 yılında Erkunt Traktör Sanayi A.Ş’nin kurucu ortakları ortasında yer alan Zeynep Erkunt Armağan, firmanın kısa müddet içinde Türkiye’nin birinci yerli tasarım traktörünü üretmeye başlamasını sağladı.
Üretime başladıktan sonra 6 yıl içinde Erkunt Traktör’ü pazarda birinci üç firma ortasına sokma başarısı gösteren Armağan, tıpkı vakitte Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ortasına girmesini de sağladı. İç pazarda üçüncülüğe yerleşen Erkunt’un ihracat için ürettiği ArmaTrac markası ise bugün 35 ülkeye ihraç ediliyor.

Türk Traktör 2017 yılında Hindistan merkezli Mahindra & Mahindra’ya satılmıştı. Zeynep Erkunt Armağan, bu satıştan sonra da şirket idaresindeki misyonuna devam ediyordu. Armağan, bu vazifenin yanı sıra OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği İdare Şurası Üyeliği, TOBB Otomotiv Bölüm Meclisi Lider Yardımcılığı, TOBB Otomotiv Dal Meclis Üyeliği ve TOBB Bayan Teşebbüsçüler Heyeti İcra Konseyi Üyeliği misyonlarını de yürütüyordu.

Armağan’ın cenazesi, 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü (yarın) öğlen namazını müteakip Gölbaşı Mezarlığı Mescidinde kılınacak cenaze namazının akabinde defnedilecek.