İlk iPhone’da ‘Kopyala-Yapıştır’ Özelliği Neden Yoktu?

Apple’ın birinci iPhone modelini tanıtması ve telefonlarda bir ihtilal yaratmasının üzerinden 15 yıl geçti. Bu 15 yıllık müddette akıllı telefonlarımız geçmişte hayal bile edilemeyecek noktaya gelmişken, birinci iPhone’da olan ve olmayan özellikler de kulağa latife üzere gelmeye başladı. Pekala birinci iPhone’un kopyala-yapıştır özelliğine bile sahip olmadığınızı biliyor muydunuz?

Evet, birinci iPhone’da rastgele bir metni kopyalama ve öbür bir yere yapıştırma üzere bir imkânınız yoktu. Apple’ın eski yazılım mühendisi ve dizayncısı Ken Kocienda da son röportajında bu özelliğin neden olmadığını açıkladı. Kocienda’nın kıssası hem komik, hem de enteresan bir kıssa idi.

Apple mühendisleri yetişemedi:

“Orijinal iPhone’da kes/kopyala/yapıştır özelliği yoktu. Rezalet! En özet açıklama, bunu gerçek bir biçimde yapmak için vaktim olmadığıydı. Yapacak çok fazla klavye, otomatik düzeltme ve metin sistemi işim vardı. Tasarım grubunun de vakti yoktu. Bu yüzden 1.0 için özelliği geçtik.”

2001 yılında Apple’a katılan ve iPhone’dan evvel Safari tarayıcısı üzerinde çalışan Kocienda, iPhone’da kopyala yapıştır özelliğinin olmamasının nedenini ‘Apple mühendislerinin yeterli vakte sahip olmaması’ olarak paylaştı. Alışılmış nedenler sırf bununla sonlu değildi.

iPhone’larda iOS 13 ile veda ettiğimiz fakat iOS 15 ile yine kavuştuğumuz ve bir metni seçerken hakikat noktaları seçmemizi sağlayan ‘metin büyüteci’, aslında Kocienda’nın fikriydi. iPhone’da kopyala yapıştırı daha kolay hale getirmek için bu fikirle ortaya çıkan Kocienda, geliştirdiği özelliğin o periyotta pek de düzgün çalışmadığını ve parmağın ekrandan kaldırılmasıyla imlecin metinler ortasında kaydığını paylaştı.

Bu sıkıntıya karşı da farklı bir tahlille geldi. ‘Dokunma geçmişi kaydı’ özelliğiyle gelen Kocienda, bu sayede parmağın ekrandan kaldırılması durumunda imleci en son dokunulan noktada bırakmayı umuyordu. Ancak Kocienda’ya nazaran iPhone mühendisleri o vakitlerde sanal klavye ve otomatik düzeltme sistemiyle meşgul olduğundan, kopyala yapıştır için gerekli olan tüm sistemlerin geliştirilmesi ve bir ortaya getirilmesi de birinci iPhone’a yetişemedi.

Kopyala yapıştır özelliği, birinci iPhone’dan iki yıl sonra, iPhone 3GS ile hayatımıza giren iPhone OS 3.0 işletim sistemi ile kullanıma sunuldu. O denli ki Apple, bu özelliği için vaktinde bir televizyon reklamı bile hazırlamıştı: