G7 ülkelerinden Rus altınının ithalatını yasaklama kararı

ABD Lideri Joe Biden, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ABD’nin Moskova’nın Ukrayna’daki savaşın finansmanını engellemek için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in önüne gibisi görülmemiş maliyetler koyduğunu belirtti.

Biden, “G7’de (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya) birlikte Rusya için on milyarlarca dolar kıymetinde kıymetli bir ihracat eseri olan altın ithalatını yasaklayacağımızı açıklayacağız.” tabirini kullandı.

Rusya, geçen yıl yaklaşık 331 bin ton ile Çin’den sonra en çok altın üreten ikinci ülke pozisyonunda bulunuyordu. Altın, Rusya’nın güçten sonra en kıymetli ikinci ihracat eseri olarak biliniyor.
Küresel ekonomik ve siyasi meselelerin tahlilinde kıymetli platformlardan biri sayılan G7 Önderler Doruğu, Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılacak. Bugün başlayacak tepe, 28 Haziran’da sona erecek.

Dünyanın en büyük 7 iktisadını bir ortaya getiren G7 Başkanlar Doruğu, Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen global güç ve besin fiyatlarının yanı sıra “ekonomilerde sakinlik ve yüksek enflasyonun bir ortada gerçekleşmesi” olarak bilinen stagflasyon telaşlarının artmasının ortasında gerçekleştiriliyor.

G7 başkanlarının odak noktası, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş ve bunun ekonomik sonuçları olacak.