Facebook Pay’in İsmi Meta Pay Olarak Değişti!

Mark Zuckerberg, özgün Facebook hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Uzun vakittir Metaverse teknolojilerine odaklanan Zuckerberg, “Facebook Pay” olarak isimlendirilen ödeme sisteminin artık “Meta Pay” olarak anılacağını söyledi. Zuckerberg’e nazaran Meta Hisse, Metaverse teknolojilerini de destekleyen bir cüzdan haline gelmiş durumda. Bu atılım, Meta ile kripto para dünyasının iç içe geçeceğinin yeni bir göstergesi.

Zuckerberg, Meta Hisse’yi tam olarak şöyle tanımlıyor: Metaverse için geliştirilmiş dijital cüzdan. Aslına bakacak olursak bu tanımlama, Meta Hisse’yi anlamamız için kâfi. Kullanıcılar, Meta Hisse aracılığıyla dijital dünya için oluşturdukları tüm içerikleri satabilecek, ödemelerini alabilecek ve sergileyebilecek. Mark Zuckerberg, müziklerden tutun da sanal etkinliklere kadar her şeyde Meta Pay’in kullanılabileceğini söz ediyor.

Meta Hisse, kripto para ile NFT cüzdanları üzere çalışacak

Meta Hisse, aslında bugün piyasaya sürülmüş olan NFT ve kripto para cüzdanlarının aynısı. Şimdi net olmasa da ilerleyen devirler, Meta Pay’in çeşitli kripto para ünitelerine takviye verdiği ortaya koyacak. Böylece kullanıcılar için hiç de kötü olmayan bir tecrübe sunulacak. Fakat tüm bunlar olurken Facebook Pay’in ödeme aracı olma özellikleri korunacak. Yani gerçek para üniteleri, Meta Pay’in bir kesimi olacak.

Mark Zuckerberg’in Facebook’taki paylaşımı şöyle:

Bugün Facebook Hisse’yi Meta Hisse olarak değiştirmenin birinci adımı atıyoruz. Facebook Hisse; Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger ve Facebook Hisse’yi kullanabileceğiniz diğer rastgele bir yerde alışveriş yapmak, para göndermek ve bağış yapmak için birebir biçimiyle kalacaktır. Fakat mevcut özelliklerin ötesinde, yeni bir şey üzerinde çalışıyoruz: kimliğinizi, sahip olduklarınızı ve nasıl ödeme yaptığınızı inançlı bir formda yönetmenizi sağlayan metaverse için bir cüzdan. Gelecekte oluşturmak yahut satın almak isteyebileceğiniz her türlü dijital eser olacak; dijital giysi, sanat, görüntü, müzik, tecrübeler, sanal etkinlikler ve daha fazlası. Sahiplik, bilhassa bu öğelerden kimilerini farklı hizmetlerde yanınıza almak istiyorsanız kıymetli olacaktır. Ülkü olarak, rastgele bir metaverse tecrübesine giriş yapabilmelisiniz ve satın aldığınız her şey tam orada olmalıdır. Oraya ulaşmanın uzun bir yolu var, fakat bu tıp bir birlikte çalışabilirlik, beşerler için çok daha düzgün tecrübeler ve içerik oluşturucular için daha büyük fırsatlar sunacak. Yani, dijital eserlerinizi kolay kolay kullanabileceğiniz daha fazla yer, onlara daha fazla paha vereceksiniz, bu da içerik oluşturucular için daha büyük bir pazar yaratıyor. Ne kadar kolay süreç yapabiliyorsanız, içerik oluşturucular için de fırsat o kadar büyük olmalıdır. Bunu inşa etmek için sabırsızlanıyoruz.