Demir çelik fiyatlarını manipüle eden 3 ayrı örgüte operasyon: 250 gözaltı

Demir çelik piyasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, bölümdeki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık geçersiz fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı hata örgütünün başkanı ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı, gözaltı süreçleri devam ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Dalında üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan hata örgütlerine yönelik, Hata İşlemek Maksadıyla Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Yordam Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Hatalarla Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Şurası Müfettişleri , MASAK çalışanı ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM grupları de takviye verdi.

10 ay boyunca teknik takip yapıldı; 3 başka kabahat örgütü tespit edildi

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık basamağında her bilgi, doküman ve ayrıntısı titizlikle değerlendirken, 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik kesiminde faaliyet gösteren 3 farklı hata örgütü tespit edildi.

Tekel oluşturmuşlar

Bu hata örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, daldaki öteki firmaları devre dışı bırakarak monopol olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız yarar sağladıkları belirlendi.

Kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattılar

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık düzmece fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi. (2021 yılında tertip kapsamındaki paravan firmaların düzenlenmiş olduğu fatura meblağı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin EĞİTİM için ayırdığı ödenek fiyatı kadar)

Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli operasyon

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Şurası ve MASAK işçisinden oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 farklı cürüm örgütü başkanı de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.