Demir çelik fiyatlarında manipülasyon iddiası: 250 gözaltı

Demir çelik fiyatlarında manipülasyon savıyla Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Kimi firmaların demir çelik piyasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozduğu, kesimdeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleştiği, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğrattığı öne sürüldü.

Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 250 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; demir çelik kesiminde üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan cürüm örgütlerine yönelik, Cürüm İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Metot Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Kabahatlerle Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Heyeti Müfettişleri , MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de takviye verdi.

10 ay boyunca teknik takip yapıldı

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık basamağında her bilgi, evrak ve ayrıntısı titizlikle değerlendirken, 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda demir çelik dalında faaliyet gösteren 3 başka hata örgütü tespit edildi.

Bu kabahat örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, kesimdeki öbür firmaları devre dışı bırakarak inhisar olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kar sağladıkları belirlendi.

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık düzmece fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi.

Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli operasyon

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Heyeti ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 grup, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK çalışanı misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 farklı hata örgütü önderi de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.