Buğday fiyatlarında Karadeniz yükselişi: Yüzde 4’ü aştı

Buğdayın Chicago borsasında süreç gören vadeli kontratları, Karadeniz’den gerçekleştirilen sevkiyatlara dair telaşlar ve güçlü talebin fiyatlara takviye sağlamasıyla üç seansın ikincisinde de kazanım elde ederek yüzde 4’ten fazla yükseldi.

Mısır fiyatları yüzde 1’in üzerinde yükselirken soya fasulyesi de yüzde 0.5 yükseldi.

Chicago borsasında en yüksek süreç hacmine sahip olan buğday vadeli kontratları yüzde 4.3 artışla 10.84 dolar/bushel, yani 398.3 dolar/ton düzeyine yükseldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyanın en önemli buğday ihracat edilen bölgesinde sevkiyatları aksatmasının akabinde global buğday arzında sıkışıklık görülmüş, ABD’deki olumsuz hava şartları da arz telaşlarını kuvvetlendirmişti.

Ukrayna’dan deniz yoluyla ticaretin tekrar başlaması, bilhassa bir öteki en önemli ihracatçı olan Hindistan’ın geçen ay buğday ihracatının birçoklarına yasak getirmesiyle de birlikte hububat piyasaları için hayati kıymet taşıyor.

Mısır yüzde 1.3 artışla 7.36 dolar/bushel yani 289.8 dolar/ton düzeyine yükseldi. Soya fasulyesi yüzde 0.7 artışla 17.10 dolar/bushel yani 628.3 dolar/ton düzeyine yükseldi.