Bu Basit Denge Testini Geçemeyenler Daha Erken Ölebilir!

İnsanlar olarak tabiatımız gereği yaşımız ilerledikçe bedenimizde birtakım gerilikler yaşayabiliyoruz. Bu geriliklerin fizikî tarafında elbette güç ve denge kaybı en başta yer alıyor. Bu tesirlerin tam olarak ne vakit yaşanmaya başlayacağı kestirilemese de bilim insanları, yaptıkları son çalışmayla epey çarpıcı bir ilgiye rastladı.

British Journal of Sports Medicine mecmuasında yayımlanan yeni araştırma, kolay ve herkesin yapabileceği yalnızca bir test ile insanlarda erken mevt riskinin artabildiğini gösterdi. Bu test, kolay bir istikrar testiydi.

Testi geçemeyenlerde erken mevt oranı daha yüksek:

2008 – 2020 yılları ortasında yaşları 51-75 aralığında olan 1.702 katılımcının gözlemlenmesiyle gerçekleştirilen araştırmada iştirakçiler, tek ayak üzerinde 10 saniye durma testine sokuldu. %68’i erkek olan iştirakçilerin %20,4’ü bu testten geçemedi. Şahıslar testin akabinde takibe alındı ve ortaya enteresan bir sonuç çıktı.

10 saniye tek ayak üzerinde durma testinde başarısız olan iştirakçilerin %17,5’inin 10 yıl içinde, %7,2’sinin ise 7 yıl içinde hayatını kaybettiği görüldü. Testten muvaffakiyetle geçenlerde bu oran %4,6 ile sonlu kaldı. Testte başarısız olanların sıhhat durumunun da başarılı olanlara nazaran daha berbat olduğu görüldü.

Elde edilen sonuçlarda testi geçemeyenlerde daha fazla koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diyabet vakasına rastlandı. Cinsiyet ve yaş faktörleri ile birlikte tüm sonuçlar bir ortaya getirildiğinde testte başarısız olan bireylerin %84’ünün sonraki 10 yıl içinde hayatını kaybetme mümkünlüğünün daha fazla olduğu açıklandı. Kelam konusu araştırmada bu kolay test ve mevt ortasındaki ilgi tam olarak açıklanamadı.

10 saniye tek ayak üzerinde durma testi nasıl yapılır?

Araştırmada gerçekleştirilen testte iştirakçiler, üstteki beden konumundaki biçimde teste sokuldu. Münasebetiyle bu testi kendiniz de yapmak istiyorsanız, aynı konumu almayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte her iştirakçiye 10 saniyeyi geçmek için üç hak verildiğini belirtelim. Yani bu testte başarısız olmak için üç defa üst üste 10 saniye tek ayak üzerinde duramamanız gerekiyor.