Bilişim, 4 yılın ardından dolar bazında büyüdü

Selenay YAĞCI

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) “Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Kesimi 2021 Yılı Pazar Verileri” raporunu açıkladı. Rapora nazaran bilişim dalı, son 4 yılın akabinde geçen yıl dolar bazında büyüme elde etti. Büyümenin en büyük bileşenleri ise 19 milyar TL ile kur tesiri, 18,5 milyar TL ile yazılım ve 15,3 milyar TL ile elektronik haberleşme oldu. Türkiye’de bölüm büyüklüğü TL bazında 2021 yılında bir evvelki yıla kıyasla yüzde 36 artışla 266 milyar TL’ye ulaştı. En büyük hissesi geçen yıl olduğu üzere BT yazılımı aldı, bu kategorideki ihracat yüzde 62 oranında büyüyerek yaklaşık 15 milyar TL’ye ulaştı. Kesim, geçen yıl son 4 yıldan farklı olarak dolar bazında da yüzde 7 büyüyerek, 2021 yılında 29,9 milyar dolara ulaştı. Bölümde 2021 yılında bir evvelki yıla kıyasla yüzde 58’lik artışla 17,5 milyar TL’lik ihracat gerçekleştirildi.

Raporun sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan TÜBİSAD Lideri Levent Kızıltan, dalın büyüklüğünün 266 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti. Kızıltan, yıllık büyüme oranının geçmiş yıllara kıyasla yüksek düzeyde gerçekleşmesinin en büyük nedeninin, yıllık yüzde 149 büyüme oranı ile Teknokentlerin cirosundaki artış olduğunu söyledi.

Kızıltan, şunları söyledi: “Türkiye’de yaşanan finansal meseleler ve güç girdilerindeki artışların dünya genelinde emtia fiyatlarında gerçekleşen yükselişlerle bir ortaya geldiği bir devirden geçiyoruz. Global tedarik zinciri meseleleri dünya genelinde pek çok eserin rafl arda yer alamamasına neden oluyor. Bunlara Ukrayna’da yaşanan savaşın getirdiği aksilikler da eklendiğinde hammadde temin mühletleri de artıyor. Aslında bu olumsuz faktörler teknolojinin ve dijital dönüşümün hayati kıymetini bir defa daha gözler önüne seriyor. İstenen seviyeye ulaşamamakla birlikte, dijitalleşme tesiri ile iki yıldır dalımız, büyük kurum ve kuruluşların yatırımları ve ferdi tüketim artışı sayesinde büyümesini sürdürebildi.

“Yerlilikte tartısı yazılım oluşturuyor”

Raporunun sonuçlarını açıklayan Deloitte Türkiye Ortağı Hakan Göl, kesimin alt kategorileri bazında incelendiğinde bilgi teknolojileri pazarının yüzde 59 büyüyerek 114,5 milyar TL’ye ulaştığını ve 2021 yılında pazarın %43’ünü oluşturduğunu belirtti. Göl şöyle devam etti: “İletişim teknolojileri ise yüzde 26 büyüme oranıyla 151,4 milyar TL’ye ulaşarak toplam pazarın yüzde 57’sini oluşturdu. Geçen yılın dağılımıyla kıyaslandığında, BT’nin bölümdeki tartısı artarak toplam pazar içinde yüzde 7 oranında yeni hisse kazandı. Alt kategorileri bazında BT donanım yüzde 41 büyüyerek 43,5 milyar TL düzeyine, BT yazılım yaklaşık iki kat büyüyerek 51 milyar TL’ye, BT hizmet ise yüzde 41 büyüyerek 20 milyar TL’ye ulaştı. Yerli eserlerin tartısı bilgi teknolojileri içinde en yüksek yazılım kategorisinde oldu. Bilgi teknolojileri yazılım kategorisinde yerlilik oranı yüzde 82 iken bilgi teknolojileri hizmet kategorisinde ise yerlilik oranı %69 olarak gerçekleşti. 2021 yılında daldaki toplam istihdam 185 bin şahsa ulaştı.”