Automechanika Istanbul, 48 bini aşkın profesyoneli ağırladı

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey işbirliği ile 2-5 Haziran tarihleri ortasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen memleketler arası otomotiv sanayisi ticaret fuarı Automechanika Istanbul, 141 ülkeden 48 bin profesyonele konut sahipliği yaptı.

Çoğunluğu üreticilerden oluşan 12 salonda 825 firmanın iştirakiyle bu yıl 15’inci sefer gerçekleşen fuarı, Türkiye’den 34 bin 552 ve 141 ülkeden 13 bin 802 olmak üzere toplam 48 bin 354 kişi ziyaret etti. Fuar için özel olarak tasarlanan Automechanika Istanbul Dijital Platformu ise bir evvelki fuara nazaran yüzde 32 oranında daha fazla kullanıldı.

Almanya, Kore, Fas, Pakistan, Polonya, Hindistan ve Çin ülke pavilyonları ile birlikte 170 milletlerarası, 655 yerli iştirakçi firma, Türkiye’ye yakın ülkelerin yanı sıra okyanus çok bölgelerden de fuara ağır ilgi gösteren satın alma profesyonelleriyle bir ortaya geldi.

Ticaret Bakanlığı ve Otomotiv İhracatçı Birlikleri işbirliğiyle organize edilen alım heyeti programı kapsamında ise yurtdışından yüksek bütçeli satın alma yetkilileri, fuar müddetince programa kayıtlı iştirakçiler ile B2B görüşmeler yapma imkanı buldu.

E-Mobility Alanı’na ağır ilgi

Geçmişten bugüne tüm Automechanika Istanbul fuarları ortasında en kapsamlı aktiflik programına sahip olan fuarda, geleceğin e-mobilite teknolojileri hakkında otomotiv dünyasının uzman isimleri yorumlarını ve son gelişmeleri Castrol sponsorluğunda hazırlanan Automechanika Academy programında aktardı.

Popüler elektrikli araçları yakından incelemek ve şarj istasyonları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, ‘E-mobility Alanı’na ağır ilgi gösterdi. Milletlerarası Kaporta Kesimi Sempozyumu (IBIS), fuar mühletince devam eden oturumlarla kaporta tamir ve bakım profesyonellerine yeni bilgi ve sektörel gelişmeleri aktardı. TOBFED organizatörlüğünde düzenlenen “Ustalar Yarışıyor” programında, yetenek ve tecrübeleriyle arabaların birinci günkü üzere görünmesini sağlayan profesyoneller, kozlarını Automechanika Istanbul 2022’de paylaştı. 3 farklı kategoride düzenlenen yarışların kazananları fuarın son günü düzenlenen merasimde ödüllendirildi.

Otomotiv Satış Sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) düzenlediği 7. OSS Konferansı’nda ise küresel otomotiv satış sonrası kesiminin değerli isimlerinden LKQ CEO’su Arnd Franz, kesimle ilgili yorum ve görüşlerini izleyicilerle paylaştı.