Asgari ücrete yüzde 40 zam sinyali

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, merakla beklenen taban fiyat iyileştirmesine ait kıymetli bir ileti verdi. Habertürk TV’de gündeme dair sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, yüzde 40 sayısını teleffuz etti.

Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Vatandaşımızın gündeminde ne varsa, çarşı, pazarda hangi mevzu konuşuluyorsa bu husus hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki formda değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine nazaran çözmek hükümetin siyasi önceliğidir. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışıyor. Milletimiz ‘adil oldu’ diyecek bir sonucu inşallah Temmuz’da görecek. Burada ek artırım talebi olduğu vakit bütün kamu görevlilerine olağan ki kapsayacaktır.”

“Emekli maaşlarına yüzde 40 dokunuş gerçekleşecek”

Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, takviyeler vererek vatandaşlarımızın gelirini üst çekmek için çaba sarf ediyoruz. Temmuz ayında personel emeklilerimizin de dahil olmak üzere. O denli zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Birebir halde taban fiyata de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın önemli alım gücü sorunuyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım. Orta vadede ziraî alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Ziraî eserlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut alabilmelerini sağlamak için yalnızca kredi değil birebir vakitte ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili çok titiz çalışmalar yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak önlemleri temin etmemiz lazım.

“EYT çalışmaları da hükümetin masasında”

EYT’de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ancak dediğim üzere bu husus hükümetin masasındadır.

“Erken seçim yok”

Gündemimizde mutlaka erken seçim yok. Bu biraz da muhalefetin kendisini konsolide edebilmek için erken seçimi zorluyor. Bu türlü bir konuşma olmadı. AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın, hükümetin gündeminde erken seçim yok. İnşallah 2023’de seçimlere gideceğiz. Erken seçimin olmasının siyasal ve sayısal kuralları gerekir. Şu anda siyasal ve sayısal kurallar erken seçimi mümkün kılmıyor. Bizim siyasi geleneğimizde erken seçim üzerinden seçim popülizmi yapmak yoktur. Vatandaşlarımızın ekonomik kurallar içinde daha güzel noktada tutulması hükümetin görevidir.”