Apple, 1 Milyar Dolara Yakın Ceza Ödeyebilir!

Geçtiğimiz yıllarda iPhone’ları yavaşlatması nedeniyle yaklaşık 500 milyon dolar cezaya çarptırılan Apple, bugün emsal bir davayla tekrar gündeme geldi. Birleşik Krallık’ta birinci kere bu tarafta açılan davada şirket, iPhone’ları ‘arızalı bataryalar’ ile satmak ve yazılım güncellemeleriyle iPhone’ları yavaşlatmakla suçlandı.

Birleşik Krallık’taki bağımsız kuruluş Citizens Advice’ın eski araştırma müdürü tarafından sunulan toplu şikâyette kelam konusu durumdan etkilenenlerin iPhone 6, 7, 8 ve X ve alt modellerinin sahipleri olduğu açıklandı. Şikâyete özel hazırlanan internet sitesinde Gutmann’ın öne sürdüğü argüman şu biçimdeydi:

“Apple, rekabet yasasını ihlal etti”

“Apple, ilgili iPhone ve iOS pazarlarındaki hakim pozisyonunu berbata kullanarak, en yüksek gücü sağlayamayan arızalı pillere sahip iPhone’ları satarak ve iPhone’ları yavaşlatan ve performans meselelerine neden olan bir güç idaresi aracı içeren iPhone’lara otomatik iOS güncellemeleri göndererek rekabet yasasını ihlal etti.”

Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne sunulan müracaatta durumdan etkilenen kullanıcı sayısı 25 milyon olarak açıklandı. Apple’ın haksız bulunması durumunda kullanıcılara ödeyeceği cezanın ne kadar olacağı şimdi belirlenmedi. Gutmann ve avukatları ise bu sayının 927 milyon doları bulabileceğini belirtti.

Apple’dan savunma geldi:

Söz konusu savların akabinde Apple, çok geçmeden bir savunma paylaştı. Şirket ismine konuşan bir sözcü, tezler hakkında şu kelamları kullandı:

“Herhangi bir Apple eserinin ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak yahut müşteri yükseltmelerini sağlamak için kullanıcı tecrübesini bozacak hiçbir şey yapmadık ve asla yapmayacağız.”