ABD, Uygur Türklerini Koruyacak Yasasını Yürürlüğe Soktu

Uzun bir müddettir Uygur Türkleri’ne baskı uygulanmasıyla gündemde olan Çin’in yanı sıra birtakım dev şirketler de misal bir suçlamayla karşı karşıyaydı. Bu şirketler ortasında Nike, Apple, Amazon ve Coca-Cola üzere şirketler de yer alıyordu. İşte bugün, bu şirketler ve öteki tüm ABD’li şirketlere yönelik değerli bir yasa tam manasıyla yürürlüğe girdi.

Çin’in Uygur Türklerine baskıcı tutumuna karşı ABD tarafından hazırlanan yeni maddeyle birlikte ABD’li şirketler, baskıların yaşandığı Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen eserlerin baskıcı çalıştırılmayla üretilmediğini kanıtlamak zorunda olacak. Aksi durumdaysa bu bölgeden gelen eserler ABD’ye ithal edilemeyecek.

Yasaya karşı lobi oluşturulmuş, ABD idaresi bile maddeyi ertelemeye kalkmıştı:

‘Uyghur Forced Labor Prevention Act (Uygur Zorla Çalıştırmayı Tedbire Yasası)’ başlıklı yasa, aslında geçtiğimiz yılın aralık ayında kabul edilmişti. Ama yasanın yürürlüğe girmesi lakin dün gerçekleşti. Bunun nedeni de aslında birtakım karanlık olaylara bağlıydı. Daha evvel The New York Times tarafından edinilen birtakım ispatlar, Nike, Apple ve Coca-Cola üzere şirketlerin, yasanın yürürlüğe girmemesi için bir lobi oluşturduğunu ortaya koymuştu.

Bununla birlikte daha evvelki tezlere nazaran Biden idaresi de Çin’le münasebetleri tam manasıyla zedelememek için yasa tasarısını engellemeye çalıştı. Ama Washington Post tarafından ortaya atılan bu savların ses getirmesiyle birlikte toplumda bir reaksiyon oluştu. Yasa, bu yansıların akabinde aylar süren bekleme sürecinin akabinde Kongre’den geçti ve ABD Lideri tarafından imzalandı.

Yeni yasanın yürürlüğe alınmasıyla birlikte tedarik zinciri analistleri ise önümüzdeki aylarda tedarik zincirinde bir kaosun oluşabileceğini belirtiyor.