2022’nin En Büyük Dolunayı Bugün Görülecek!

Bugün gökyüzü tutkunları için epey kıymetli bir gün. Çünkü 2022’nin en büyük dolunayı, bugün gökyüzünde ışıl ışıl parlayacak. Dünya ile Ay ortasındaki aralığın kısalmasının bir sonucu olarak yaşanacak görsel şölende, Ay’ı her zamankinden daha büyük ve daha parlak bir formda göreceğiz.

Aslına bakacak olursak Ay, birkaç gündür dolunay evresinde. Fakat bugün, Dünya ile Ay ortasındaki uzaklık daha da kısalacağı için Ay çok daha parlak ve çok daha büyük görünecek. Bilim beşerlerine nazaran Ay, bugün ortalama bir dolunaydan yüzde 16 daha parlak olacak. Yarınsa bugünden daha az parlak olsa da yeniden de etkileyici bir Ay manzarası ile karşı karşıya olacağız.

Bu akşam gözünüz üstlerde olsun

Yapılan hesaplamalara nazaran Ay, bu akşam 21:38’de azamî büyüklükte ve parlaklıkta görülecek. Günlerin uzun olmasından kaynaklı olarak doğudaki vilayetlerimiz, devasa boyut ve parlaklıktaki Ay’ı daha etkileyici bir biçimde görebilecekler. Bu gece işiniz varsa üzülmeyin, 11 Ağustos’ta da emsal bir olay yaşanacak. 11 Ağustos‘taki imaj, 2022’nin son Muhteşem Ay’ı olarak kayıtlara geçecek.

Biz sıradan beşerler olarak bu olayı bir görsel şölen olarak nitelendiriyor olsak da NASA, olaya farklı bir açıdan bakıyor. Kurum, temmuz ayında yaşanan gök gürültülü fırtınalar nedeniyle bu olayı “Gök Gürültüsü Ayı” olarak isimlendiriyor.